מהו פיתוח עסקי, ובמה הוא שונה משיווק ומכירות

מהו פיתוח עסקי, ובמה הוא שונה משיווק ומכירות

פיתוח עסקי מהווה מנוף לצמיחת החברה, הישארותה רלוונטית בשוק משתנה, והתפתחותה בכיוונים הרצויים.
בגופים בינוניים וקטנים קיים במקרים רבים בלבול בהגדרת תפקיד הפיתוח העסקי, ואנשי השיווק או המכירות עוסקים גם בתחום זה, למרות לשם כך נידרש סט כישורים ויכולות שונה לחלוטין.

על ההבדלים בין פיתוח עסקי לשיווק ומכירות, ועל הפתרון של אלמנטס לפיתוח עסקי במיקור חוץ בפוסט הבא.


פיתוח עסקי

התפקיד העיקרי של מחלקת הפיתוח העסקי הוא לסייע לצמיחת החברה, או הארגון, מעבר לצמיחה האורגנית הטבעית שלו, ובכיוונים המתאימים למטרות ארוכות הטווח של החברה.

בין תפקידיה העיקריים של מחלקת הפיתוח העסקי ניתן למנות:

  • איתור הזדמנויות עסקיות חדשות, למשל על ידי איתור שווקים חדשים להרחבת פעילות החברה, איתור קהלי יעד נוספים, ועוד.
  • המלצות לפיתוח מוצרים חדשים, או מיצוב מוצרים קיימים, כך שיענו על הצרכים המשתנים של השוק (הליך זה תורם, בין היתר, גם לחיזוק החוסן הארגוני של החברה).
  • המלצות למסחור טכנולוגיות – משלב ה-RND למוצר מוכר.
  • יצירת שיתופי פעולה, והמלצות לרכש או מיזוגים אסטרטגיים (בשלב זה קיימת חשיבות רבה לקשרים האישיים של אנשי הפיתוח העסקי עם אנשי מפתח רלוונטיים).
  • הבנת ז’רגון המושגים בתחום והנגשתו לאנשי השיווק והמכירות.
  • ועוד.

מחלקת הפיתוח העסקי מתווה את הדרך לצמיחה של הארגון, ומנגישה את ההמלצות והמידע להנהלה ולמחלקת השיווק של החברה. על יישום המלצות בפועל ממונה מחלקת השיווק, אשר בונה את האסטרטגיה ויכולות החברה בהתאם.


שיווק

תפקיד השיווק הוא העלאת הביקוש למוצר והנכונות לשלם עבורו על ידי יצירת מעטפת מיתוגית נכונה, מדוייקת ורלוונטית למוצר.
לשם כך עומד לרשות מחלקת השיווק סל כלים מגוון הכולל, בין היתר: פעולות מיתוג, פרסום, קידום מכירות, SEO, מרקום, יחסי ציבור ועוד.

תפקיד אנשי השיווק הוא להוביל לביקוש גבוה למוצר, ובכך לייצר לידים לסגירת עסקה, או להמשך טיפול מחלקת המכירות.

ככל שמלאכת השיווק תהיה טובה יותר, כך הלקוחות הפוטנציאלים יגיעו עם מוכנות גבוהה יותר לסגירת העסקה ורכישת המוצר או השירות.


מכירות

בתהליך מכירה מוצלחת, המוכר מצליח ליצור קשר אישי עם הקונה, מזהה את צרכיו, ומשכנע אותו מדוע המוצר או השירות שהוא מציע עונה על צרכים אלו, תוך מתן מענה אפקטיבי להתנגדויות שונות.

איש מכירות טוב ומנוסה לא רק שידע כיצד ליצור קשר אישי עם הלקוח, אלא גם כיצד להניע את תהליך המכירה מבלי להיות אגרסיבי או פסיבי מדי, אלא אסרטיבי בדיוק במידה הנכונה.

עבודת שיווק טובה תקל מאוד על עבודת אנשי המכירות, ובמוצרים מסויימים אף תייתר אותה כליל (בעיקר במוצרי צריכה פשוטים, או שאינם כרוכים בהוצאה כספית משמעותית).
יחד עם זאת ככל שמוצר מורכב יותר, כרוך בהוצאה כספית גבוהה, או התחייבות ארוכת טווח, כך עולה חשיבותו של איש המכירות כדי להוביל את הלקוח שלב אחד קדימה אל מעבר לקו המטרה – חתימת העסקה.

בניגוד למחלקות השיווק והפיתוח העסקי העוסקת בתכנון וניהול האסטרטגיה, הרי שתהליך המכירות הוא תפקיד “מבצעי” במהותו, ודורש בהתאם סט כישורים שונה לחלוטין.


מעט על שירותי הפיתוח העסקי של אלמנטס

בעוד הארגונים גדולים נעזרים במחלקת פיתוח עסקי Inhouse, וברשת עניפה של היכרויות וקשרים, אצל גופים קטנים ובינוניים המצב שונה לחלוטין – במקרים רבים תפקיד הפיתוח העסקי, שהוא קריטי להמשך צמיחת הארגון, אינו קיים כלל, או מוטמע בתור מטלה נוספת על אנשי ההנהלה, השיווק או המכירות (שאינם בהכרח בעלי סט כישורים וקשרים המתאימים לתפקיד זה).

מצד שני, עבור עסק קטן או בינוני, זאת משימה כמעט בלתי אפשרית להקים מחלקת פיתוח עסקי, גם בשל הקושי לאתר אנשים מתאימים ומנוסים לתפקיד וגם בשל העלות הגבוהה הכרוכה בהעסקתם.

כאן בדיוק נחלצת חברת אלמנטס לטובת חברות אלו, על ידי מתן שירותי פיתוח עסקי במיקור חוץ. שירות זה מאפשר גם לחברות קטנות, או בינוניות, להנות מסט הכישורים, הקשרים, והיכולות המלא של צוות פיתוח עסקי בינלאומי מהשורה הראשונה, בחבילה גמישה ומותאמת לגודל וצרכי החברה.

למידע נוסף מוזמנים לפנות אלינו לטלפון: 072-2650145, או דרך טופס יצירת הקשר באתר.

בואו נדבר: 972-54-4510982+ | 972-72-2650145+

או מלאו את הפרטים וניצור איתכם קשר בהקדם

הרוקמים 26, חולון

שלחו לנו וואטסאפ